niedziela, 18 września 2011

Shion - Cruel Magical Angel - Recenzja

Tytuł (oryginalny): Shion ~Zankokuna Mahou no Tenshi~
Tytuł: Shion - cruel magical angel
Wydawca (oryginalny): Lilith Software
Rodzaj: Visual novel, eroge
Platforma: PC

Hiroki bardzo śpieszył się tego dnia do szkoły. Pędził tak szybko, że nie zauważył samochodu. Kierowca nie zdążył zahamować i "trach", chłopak przeleciał przez maskę. Ból, odrętwienie, poczucie śmierci... a zaraz potem Hiroki, trochę tylko obolały, wstał i poszedł dalej. Sam był zaskoczony tym, że w wypadku, w którym właściwie powinien zginąć, został tylko trochę potłuczony. Ale nie narzekał, grunt, że nie spóźnił się znowu do szkoły. Wiedział już jednak, że ten dzień na pewno nie będzie zwykły. Kiedy wieczorem wracał do domu, z przerażeniem zobaczył, że idzie za nim podejrzany typ w długim płaszczu. Okolica mało ciekawa, a na dodatek całkiem niedawno w tych stronach zaginął nauczyciel ze szkoły Hirokiego razem z jedną z uczennic. Uciekać? Zanim bohater się zdecydował, przed nim pojawiła się dziewczyna. Nie taka zwykła, bo ubrana w obcisły, biały strój przypominający magical girls. Podejrzany typ zrzucił płaszcz, pokazując swoje prawdziwe oblicze wielkiego jaszczura. Ale czemu gadzinowaty potwór zachowywał się, jakby bronił Hirokiego, nazywając go bratem? Po krótkiej i brutalnej walce dziewczyna zabiła jaszczura, ale sama została ciężko ranna. Nieprzytomną bohater zdecydował się zabrać do domu.

Pewnie lepiej by zrobił, gdyby ją dobił. Nosząca imię Shion dziewczyna ma za zadanie zabijać potwory, które nazywa się "Geistami". Wielki jaszczur był jednym z nich. Problem w tym, że geistem jest także Hiroki. Shion twierdzi, że bohater jest zakażony wirusem, który stopniowo przemienia go w potwora. Właściwie od razu powinna go zabić, ale nie robi tego. Postanawia z nim zamieszkać, gdyż chce się dowiedzieć, czemu Hiroki jeszcze nie stał się geistem. Poza tym, musi się dowiedzieć, kto za to odpowiada. Bohaterowie mieszkając ze sobą poznają się coraz lepiej i chociaż takie istoty jak Shion oficjalnie nie posiadają emocji to w pewnej chwili oboje zaczynają rozumieć, że kochają się. Ale na miłość nie będą mieli wiele czasu, bo Shion ma swoją misję, którą musi zrealizować. Hirokiemu natomiast zdarzają się sytuacje, w których nie do końca panuje nad własną, częściowo już geistową, naturą.
"Shion: Cruel Magical Angel", to kolejna gra Visual Novel, po "Anti Demon Ninja Asagi", z Lilith Software. Jest inna od tamtej. Tutaj najważniejsza jest historia dwójki głównych bohaterów - Hirokiego i Shion. Jest to romans, ale romans dziwny, bo Shion co jakiś czas mówi, że nie zawaha się zabić chłopaka, jeśli ten zmieni się w geista. Na początku zachowuje się ona jak zwykła mordercza maszyna. Dopiero podczas wspólnego mieszkania z Hirokim staje się bardziej ludzka. Chłopak również jest interesującym bohaterem, gdyż nie zachowuje się jak cienias, który wszystkiego się boi i zawsze ucieka, ale ma charakter i osobowość, a w obronie Shion gotowy jest wiele poświęcić. Oprócz dwójki głównych bohaterów w grze pojawiają się jeszcze Oda Wara, nerd, który uważa się za kumpla Hirokiego, oraz profesor Yusuke, nauczycielka i pielęgniarka ze szkoły bohaterów, po której od razu widać, że coś knuje. Poza nimi jest kilka postaci mniej ważnych, które mają minimalny wpływ na fabułę. W tej grze są oczywiście sceny seksu i to pokazanego bardzo szczegółowo, ale tak naprawdę prawie wszystkie mają charakter romantyczny. Prawie, bo takie "mackowate" momenty też się zdarzają. Jest również przemoc w krwistym wydaniu, nawiązująca do niezbyt optymistycznego losu bohaterów.
Gra jest bardzo mocno dopracowana. Grafiką zajmował się specjalny zespół artystów, który stworzył ponad 110 wysokiej jakości kadrów w CG. Gra ma także animacje, których nie ma zbyt wiele, ale pokazują np. transformację Shion. Trzeba jednak dodać, że projekty bohaterek są bardzo specyficzne. Chodzi mi o biusty, które są naprawdę wielkie. Do tego wszystkie wyglądają jakby nie nosiły bielizny, a sutki sterczą im spod ubrań. W scenach seksu bohaterki robią bardzo dziwne i moim zdaniem po prostu śmieszne miny. Miały one chyba pokazywać emocje, ale wyglądają głupio. Głosy podłożone są dobrze, ale mi nie podoba się sposób, w jaki mówi Shion, gdyż zupełnie nie pasuje do wojowniczki. Za to Yusuke sensei ma bardzo seksowny i zdecydowanie warty usłyszenia głos. Muzyka jest mocna, rockowa, z niezłymi gitarami. Gra została wydana tylko w Japonii, a fanowskie tłumaczenie na język angielski zrobiła grupa translatorska Dark Translations. Niedawno Lilith wysłało grupie ostrzeżeniem DCMA, zmuszając ją do zamknięcia strony, ale oczywiście jej tłumaczenia są dostępne w wielu innych miejscach w Internecie. Na podstawie tej gry powstało też szecioodcinkowe anime.

Pytań jest w grze kilka, ale to co ją wyróżnia w porównaniu z innym Visual Novel to zagadki logiczne, które gracz musi rozwiązać, aby móc obejrzeć zakończenia. Nie wystarczy dobrze odpowiadać na pytania, trzeba też myśleć oraz kombinować. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim w grze z tego gatunku. Oczywiście, można próbować przechodzić ta fragmenty poprzez "strzelanie" odpowiedzi na chybił trafił. Przejście całej gry to kilkanaście godzin. Ma ona w sumie trzy zakończenia, jedno pojawiające się, jeśli bohaterom się nie uda i dwa alternatywne finały, bardzo długie. Są to właściwie osobne rozdziały gry. Chociaż różnią się od siebie, to nie wiem, który można nazwać dobrym, a który złym. Oba zostawiają wrażenie, że ta historia mogła się skończyć jeszcze inaczej. Lepiej...

"Shion - Cruel Magical Angel" jest jedną z najlepszych gier Visual Novel w jakie grałem. Ma dobrze napisaną historię, która nie jest tylko wymówką dla kolejnych scen seksu. Zresztą, pierwsza z nich pojawia się dość późno, a więcej tak naprawdę jest dopiero w finałach. Mimo to fabuła nie traci na jakości. Pewnie będzie to przeszkadzało tym, którzy za takie gry biorą się tylko dla scenek hentai, ale ja myślę, że dobre wprowadzenie fabularne i otoczka są również ważne.

Arkon

Ocena: 8/10

VNDB: http://vndb.org/v1451

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz