środa, 28 września 2011

CLANNAD -The Past Path- recenzjaTytuł: Clannad -The Path Past-
Wydawca: Scope Games (fanowskie)
Rodzaj: Romans, dramat
Platforma: PC
Rok wydania: 2011

Okazaki Naoyuki spędził rok, nie wychodząc z domu i żyjąc jak hikkikomori. Rodzicom jednak wreszcie udało się przekonać syna, żeby poszedł do szkoły. Dyrekcja też szkoły też nie była zbyt chętna do przyjmowania kogoś takiego, a inni uczniowie patrzyli na niego z pogardą. Jednak już pierwszego dnia bohater zobaczył dziewczynę bitą przez grupkę innych i obronił ją. Nazywała się Nakamura Atsuko i bardzo szybko zaprzyjaźnili się, bo żadne z nich nie miało innych przyjaciół. Okazało się jednak, że każde z bohaterów ma własną, dość mroczną tajemnicę związaną z przeszłością, które mogą sprawić, że ich związek się rozpadnie. A może stanie się inaczej? Wszystko zależy od decyzji gracza, kierującego decyzjami bohatera.
"Clannad -The Path Past-" jest grą, która rozgrywa się w połowie lat osiemdziesiątych, kilkanaście lat przed wydarzeniami znanymi z oryginalnego "Clannadu" studia Key. Głównymi bohaterami są rodzice Tomoi, protagonisty tamtej gry. Tutaj można zobaczyć, jak się poznali . Historia ich związku została opisana bardzo pięknie. Na początku rozwija się ona lekko, trochę nawet komediowo, ale stopniowo zmienia się w coś dużo powazniejszego, najpierw w romans, a potem w dramat z dość mrocznymi w pewnych momentach fragmentami.
Jak na produkt fanowski, "Clannad -The Path Past-" jest jedną z najbardziej dopracowanych gier, jakie widziałem. Projekty postaci, tła, muzyka - to wszystko jest jakby stworzone przez japończyków (muzyka jest chyba zresztą z oryginalnej gry). Jedyne, czego może brakować, to większej ilości scenek, no ale wiadomo, te zawsze rysuje się najtrudniej. Uważam jednak, że autor zrobił dużo doskonałej roboty. To najlepiej zrobiona gra fanowska, jaką widziałem. Nie ma tu jakichkolwiek scenek "+18", ale tematyka seksu pojawia się. Jest za to galeria grafik z gry, wyjaśnienia słów związanych z fandomem i duża liczba własnych przemyśleń autora gry, czasem ciekawych.

"Clannad -The Path Past-" jest rozbudowanym Visual Novel. Tylko jedna postać ma duże, fabularne zakończenie, ale główny bohater może też próbową związków z pozostałymi dziewczynami. Pytań jest dużo, tak jak możliwych ściżek rozwoju. No i sama gra jest dość długa - główna ścieżka zajęła mi kilka godzin. To jest dość rzadkie w grach fanowiskich. Wadą, przy takich ilościach tekstu, jest to, że na jedną linijkę wchodzi bardzo niewiele słów. Można było zwiększyć ich ilość i ograniczyć w ten sposób ciągłe klikanie po dwóch - trzech słowach wypowiadanych przez protagonistę.
Szkoda, że najmniej zabawy będą mieli ci, którzy grali/oglądali "Clannad", bo dla nich zakończenie głównej historii jest już znane. Dlatego polecam szczególnie zagrać w "Clannad -The Path Past-" przed zapoznaniem się z innymi tytułam z tej serii. Myślę, że jest duża szansa, że ta gra zachęci was do tego. Jest to bardzo dobrze zrobiona, wzruszająca i ciekawa historia, która na pewno spodoba się każdemu, kto lubi poważniejsze romanse szkolne.

Ocena: 8/10
Download:
Scope Games
Ren'Ai
VNDB: http://vndb.org/v7983

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz