czwartek, 5 stycznia 2012

Polskie Visual Novel cz. 1

Przegląd tego, co jest po polsku z visual novel chciałbym zacząć od gier stworzonych od postaw w naszym języku. Docenić warto robotę włożoną w stworzone od podstaw tytuły. Oto więc ich lista:
1) Serce Zimy
O samej grze przeczytacie więcej w mojej recenzji. Jest to jedyna jak dotąd komercyjna gra, która wykorzystuje elementy visual novel. W zapowiedziach są jej kolejne części, ale na razie nie wiadomo, czy powstaną. Wyszła zimą 2011. Zakupić ją można pod tym adresem.
2) N.E.M.O
Akcja rozgrywa się w Polsce w czasach współczesnych. Głównym bohaterem jest Zenon Gąbczewski, który wiedzie swój zwykły, nudny żywot. Jest brzydki, nielubiany, przygłupi, często gnębiony w klasie, ma na pieńku z siostrą, z którą mieszka bez rodziców. Uczęszcza do elitarnego, prywatnego liceum, gdzie został wysłany wbrew swojej woli.
Niedługo walentynki, śniegi zaczynają topnieć, bal zimowy tuż za rogiem. Zenon ma tylko jeden cel, zemścić się na tych, których nienawidzi, i zdobyć piękną dziewczynę na bal.
Aby to osiągnąć nie cofnie się przed niczym. Nawet jeśli będzie musiał kogoś zabić albo podpisać pakt z samym szatanem.
(cytat ze strony gry)
N.E.M.O. to pierwsza polska gra typu visual novel, która ukazała się w wakacje 2011. Gra zawiera trzy różne ścieżki przejścia i ma 16 zakończeń. Pobrać ją można z oficjalnej strony.

3) Płaczliwa Sprawa

Wydana pod koniec 2011 roku gra stworzona na Ren'py, opowiadająca o kłoptach faceta, który ma problemy w szkole, bo inni zaczepiają go i twierdzą, że jest dziewczyną. Gra ma dwa zakończenia i jest dość krótka, ale zawiera elementy yaoi. Pobrać ją można stąd.
 
4) Thief & Sword: Przygody Raiki
Krótka gra visual novel, będąca nieoficjalną kontynuacją gry "Thief & Sword". Więcej o niej znajdziecie na tej stronie, w dziale "moje projekty". Tam też możecie ją pobrać.
5) Kroniki Bloodeye: Eliksir Życia
Gra, która cały czas powstaje, ale można już pobrać grywalne demo. Gra jest fanfikiem do Harryego Pottera. Pobrać demo można stąd.
6) The Dark
Gra powstająca równolegle po polsku i po angielsku, opowiadająca o kłoptach chłopaka, który w wyniku wypadku został ślepy. Pełna wersja miała ukazać się w tym roku, ale na razie nic o niej nie wiadomo. Wyszło tylko demo, które można znaleźć tutaj.
7) Randka z Mako
Kolejny fanfik, tym razem do Sailor Moon. Gdy poprzednio sprawdzałem, gra według autora była zrobiona w 50% i w takiej wersji jest ciąge do pobrania z tej strony.

To tyle, jeśli chodzi o nasze polskie produkcje... Jeżeli wiecie o jakiejś grze (nie tłumaczeniu!), którą pominąłem, proszę o informację. Jak sami widzicie, nie ma tego dużo, więc trzeba mieć andzieję, że w 2012 okaże się tu bardziej obfity. Zachęcam do dzieła, bo może ktoś z was postanowi coś zrobić. Pamiętajcie wtedy, żeby dać mi znak, a na pewno napiszę tutaj o waszych projektach.
W drugiej części zajmę się tłumaczeniami na nasz język...

1 komentarz:

 1. Bardzo ciekawy artykuł :-)

  Obecnie pracujemy nad grą będącą fanfikiem Full Metal Alchemist. Mimo że to nie "stworzony od podstaw tytuł" to wkładamy w to wiele wysiłku i własnych, oryginalnych pomysłów. Demo planujemy wydac w październiku albo listopadzie bieżącego roku. Postępy w tworzeniu można obserwowac na naszej stronie na facebooku (http://www.facebook.com/ThunderstormCompany)

  Tytuł: Full Metal Alchemist Salvation: Lady of Death
  Przewidywana Premiera Demo: październik/listopad 2012
  Przewidywana Premiera: 2013
  Producent: Thunderstorm Company

  Pozdrawiam. Pan Kwadrat [:3]

  OdpowiedzUsuń