wtorek, 3 stycznia 2012

Tworzenie Visual Novel - Postacie

Porządna Visual Novel powinna mieć spirty postaci, które będą pojawiać się na ekranie. Nie wszystkie gry tak mają, wiele fanowskich projektów rezygnuje z tego elementu. Jeżeli jednak chcecie je mieć, to trzeba pamiętać, że grafika postaci musi spełniać warunki techniczne: musi to być obrazek w formacie png z przezroczystym tłem.

Jak zrobić coś takiego? Najpierw bierzemy grafikę z postacią i otwieramy go w programie typu photoshop.  Potem w tym samym programie otwieramy drugi, czysty obraz i przy pomocy gumki tła wymazujemy wszystko. Z grafiki z postacią wycinamy samą postać (przy pomocy zaznaczania automatycznie chwytającego kontur) i wklejamy ją na ten pusty obrazek. To zapisujemy w png i zrobione, mamy sprite z postacią!

Skąd wziąć grafikę z postacią?

1) Narysować samemu
Jest to na pewno prostsze niż narysowanie tła. Mamy tu pełną swobodę. No ale nie każdy potrafi rysować.
2) Wykorzystać darmowe spirty.
Na stronach poświęconych grom visual novel albo na forum Lenma Soft można znaleźć przygotowane dla graczy zestawy gotowych do wykorzystania spirtów. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy właśnie zaczynają tworzenie gier.
3) Poprosić kogoś o narysowanie
Jeśli znacie jakiegoś rysownika, to można zawsze poprosić go o pomoc w pracach nad grą. Ustalając to, pamiętajcie, żeby zaznaczyć informacje o szczegółach technicznych rysunku. Najlepiej od razu poprosić, żeby każdy rysunek miał kilka wersji z różnymi wyrazami twarzy.

4) Wykorzystać programy do tworzenia postaci typu Anime Character Maker, Zwinky i innego tego typu.

5) Wziąć z innej gry Visual Novel
Są strony, takie jak g.e-hentai.org, które udostępniają całe wyjęte z gier zestawy grafik, ze spritami włącznie. Są programy, które pozwalają wyciągnąć takie grafiki z gier. Jest to jednak ostateczne rozwiązanie.

Przy kilku postaciach można pozostać przy jednej pozie dla każdej, ale jeżeli gra ma mało postaci (albo jedną) wtedy, jeżeli to możliwe, lepiej zrobić jej dwie lub trzy pozy (to jeżeli rysujemy spirta). Oczywiście, każda postać powinna mieć kilka wyrazów twarzy. Standardowe to neutralna, uśmiech, złość, zaskoczenie, żal, strach. 

2 komentarze:

  1. nigdzie nie mogę znaleźć więc wstawię pytanie tutaj... Jakiego rozmiaru powinny być postacie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wysokości 600, szerokość - dowolna.

      Usuń