wtorek, 11 października 2011

Sailor Moon Dating Simulator: Sailor Saturn - Recenzja


Tytuł: Sailor Moon Dating Simulator: Sailor Saturn
Wydawca: Maraviolantes (fanowskie)
Rodzaj: Dating sim
Platforma: PC
Rok wydania: 2008

"Sailor Moon Dating Sim" to seria czterech gier, które zostały stworzone przez fanów anime "Sailor Moon. Pierwszą częścią była ta poświęcona Hotaru Tomoe, czyli Sailor Saturn, najmłodszej i najmroczniejszej spośród bohaterek anime.

Mechanika gry różni się od typowych visual novel i chyba najbardziej tutaj odpowiada właśnie nazwa "symulator randek". Przez 20 dni bohater (czyli gracz) spotyka się z Hotaru i odpowiada na zadawane przez nią pytania. Dobre odpowiedzi zwiększają szansę na to, że dziewczyna polubi gracza, złe odpowiedzi obniżają tą szansę. żeby jeszcze zwiększyć miłość Hotaru, można jej kupować upominki w sklepie, ale tutaj też trzeba uważać, bo źle wybrany upominek może przeszkodzić a nie pomóc. Nie ma tutaj typowej fabuły, tylko pytania i odpowiedzi.

Gra została zrobiona fanowsko, przy pomocy programu Game Maker (to nietypowe, bo zwykle fani używają Ren'Py albo Blade Engine). Nie jest prosta, znajomość anime jest tu właściwie obowiązkowa, bo inaczej nie ma jak odpowiadać na wiele pytań, a trzeba naprawdę dużo się napracować, żeby udało się pod koniec dostać od Hotaru list miłosny. Jeśli nie pamiętacie albo nie oglądaliście, warto chociaż przeczytać artykuł o bohaterce i o "Sailor Moon" w wikipedii. To może się bardzo przydać w trakcie gry. Gra jest całkowicie "bezpieczna" wiekowo.
Jak na grę fanowską, grafika jest bardzo dobra. Spirty z Hotaru wyglądają jak wyjęte z anime, są zróżnicowane pod względem wyrazu twarzy a nawet pozy. Tła też się świetne, nie różnią się niczym od tych, które pojawiają się w profesjonalnych visual novel. Gra ma, poza angielską, pięć wersji językowych, niestety, nie ma wśród nich polskiej - inne części tej serii ją mają. Małym niedopracowaniem jest brak obsługi myszką. Muzyka jest raczej prosta, ale jest i nie przeszkadza.

To bardzo dobrze zrobiona gra, jak na fanowski tytuł. Ale nie tylko, bo nawet jak na grę komercyjną niczego by jej nie brakowało. Nawet jeżeli ktoś nie zna za bardzo "Sailor Moon", to powinien zobaczyć tą grę, żeby się przekonać, jak dobrze można samemu, bez pomocy firmy, zrobić taką grę. Można ją legalnie, z darrmo pobrać ze strony autora. Na mojej stronie jest tłumaczenie tej gry na język polski.

Download (eng): Sailor Moon Games Archive.
Download (pl): Visual PL

Ocena: 7/10
VNDB: http://vndb.org/v884

2 komentarze:

 1. "Tła też się świetne, nie różnią się niczym od tych, które pojawiają się w profesjonalnych visual novel"
  Zostały żywcem wzięte z Clannadu, z tego co widzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Нello there, Υou've done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they'll be benefitеd frοm this
  ѕitе.

  Look into my homeρagе - best payday loans

  OdpowiedzUsuń