sobota, 15 października 2011

Programy do VN - Blade Engine

Blade Engine jest bardzo prostym, darmowym programem do robienia VN, idealnym dla początkujących. Cała jego mechanika opiera się na plikach tekstowych, które połączone są komendami pytań i wyborów. Język i kod zostały uproszczone do minimum, a na stronie jest kilka samouczków. Dlatego jeżeli ktoś chce samemu stworzyć VN z pytaniami i wyborami, a nie ma żadnego doświadczenia w robieniu, może zacząć do tego programu.

Mechanika BE oparta jest na katalogach – do jednego wrzucamy pliki tła, do innego muzykę, do innego dźwięk, do innego scenariusz, do innego postaci. W plikach z tekstem scenariusza potem po prostu wystarczy podawać nazwy plików, BE sam wie, gdzie ich szukać. Obsługuje dość dużo formatów dźwięku i obrazu, także video. Ma też kilka prostych efektów typu wstrząs ekranu.
Pisanie scenariusza robione jest w plikach tekstowych formatu notatnika. Składa się on z komórek, każda odpowiada jednej sekwencji i zawiera informacje o obrazku tła, dźwięku i postaci (jeżeli są) i zostawia trzy linijki na wpisanie tekstu. Żeby dać więcej tekstu, zakłada się kolejną komórkę, potem kolejną. Każdy plik kończy albo komenda zakończenia gdy albo pytanie, którego odpowiedzi przekierowują do innych plików.
BE ma wady – nie jest już wspierany i rozbudowywany, więc jak znajdziecie w nim buga, to musicie go obejść, bo na naprawę nie ma szans. Obsługuje tylko swoje pliki tekstowe. Oznacza to, że tworząc każdy nowy plik tekstowy, musicie po prostu wziąć już istniejący plik scenariusza, skopiować, zmienić mu nazwę i w nim pisać kolejną część. Nie obsługuje unicode, więc nie da się w nim pisać po polsku.

Na pewno Blade Engine nie ma tylu opcji i możliwości co popularniejszy dużo Ren’Py, o którym napiszę za jakiś czas. Na samym początku może być jednak czymś dobrym, bo nie ma tak złożonego kodu jak Ren’Py, układanie pytań i ścieżek jest w nim wręcz intuicyjne (w Ren’Py można się czasem pogubić). Przykładową grą opisaną tutaj i zrobioną w Blade Engine jest Rei Ayanami: Angel of Sex. Jeżeli jednak od razu chcecie sięgnąć po najlepszy z dostępnych programów i pokazać swoje dzieło innym, to polecam wziąć Ren'Py. W nim robi się zdecydowanie najwięcej fanowskich VN.

Download: oficjalna strona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz