niedziela, 10 marca 2013

Uniwersum Taimanin - przewodnik


Obiecałem sobie napisać kilka słów na temat uniwersum serii "Taimanin..." wydawanej przez Lilith Soft od 2005 do dziś. Tym bardziej, że już niektóre osoby pytały mnie o to, w jakiej kolejności były te gry wydawane i w jakiej w nie grać. Oto więc ich krótki przegląd, od części 1 do 3, z uwzględnieniem wszystkich fandisców i gier pobocznych.


2005 - Taimanin Asagi (Anti-demon Ninja Asagi)

Pierwsza gra z serii. Wprowadza w świat uniwersum, gdzie dawne demony i duchy powracają do współczesnego świata, żeby zemścić się na ludzkości za zapomnienie o nich. W celu obrony ludzi zostaje powołana organizacja wojowników ninja Taimanin.Jedną z najlepszych jej członkiń jest Asagi. Jej młodsza siostra, Sakura, niedawno została członkinią tej samej organizacji. Główną przeciwniczką jest Oboro, kobieta zabita kiedyś przez Asagi, która powróciła do życia dzięki magii demonów. Na podstawie tej gry powstało także anime, mające cztery odcinki. Moją bardziej szczegółową recenzję "Taimanin Asagi" możecie przeczytać tutaj.


2006 - Taimanin Asagi Gaiden - The Chaos Arena
Wydany rok po pierwszej części fandisc, opisujący dwa fragmenty z czasów, w których Asagi pozostawała w niewoli u Oboro. Jest krótki i całkowicie liniowy. Więcej o nim napisałem tutaj.
2006 - Taimanin Asagi 2
Druga część serii opowiada o misji, jaką Asagi i Sakura wykonują na znajdującej się niedaleko Tokio wyspie, będącej niegdyś centrum rozrywki, a obecnie opanowanej przez gangi, organizacje przestępcze a także ludzi związanych z tajnymi służbami innych państw. Dwie wojowniczki zostają tam wysłane na zwiad, jednak spotykają na drodze Sayę, dziewczynę, która kiedyś była także członkinią ich organizacji. Pojawia się także Oboro. Druga część jest ciekawsza od pierwszej i bardziej rozbudowana, ale zakończenie pozostaje otwarte. Moją recenzję "Taimanin Asagi 2" możecie przeczytać tutaj.

2008 - Taimanin Asag Gaiden - Nightmare
Kolejny fandisc, znajdujący się w zestawie "Lilith-Izm02 ~Nakadashi/Haramase Hen~". Jest on niekanoniczny i opowiada o sytuacji, w której Asagi trafia w ręce handlarzy niewolników.
2008 - Taimanin Murasaki
Początkowo planowana jako trzecia część przygód Asagi, gra opowiada o dwóch innych bohaterkach tego uniwersum, walczących z szalonym naukowcem Kiryuu. Aby go wyeliminować, zostają wysłane dwie młode wojowniczki - Sakura (siostra Asagi) i Murasaki (posługująca się wielkim toporem). Okazuje się jednak, że nie tylko one, bo wrogiem Kiryuu jest także ciemnoskóra wojowniczka Ingrid, posługująca się magią. Gra doczekała się także animowanej wersji, wydanej pt. "Hell Knight Ingrid".

2010 - Taimanin Asagi Gaiden - Tanned skin
Trzeci fandisc do Asagi, który znalazł się w zestawie  "Lilith-Izm04 ~Kasshoku Hen~". Tym razem Sakura i Asagi dostają urlop i wybierają się na wakacje nad morze. Jednak nawet tam grupa podrzędnych przeciwników postanawia zastawić na nie pułapkę. Głównym tematem całego zestawu była "ciemna cera", więc Asagi i Sakura też mają tam ją przyciemnioną.


2010 - Witch of Steel Anneroze
To gra osadzona w tym samym świecie co "Asagi", jednak opowiadająca o zupełnie innych postaciach. Tym razem główną bohaterką jest Vajura Anneroze, mieszkająca w mieście bezprawia Amidahara, gdzie prowadzi ona agencję detektywistyczną. Jest pół człowiekiem, pół demonem. W tej grze nie pojawia się żadna z głównych bohaterek serii, jednak w tle można zobaczyć bohaterów znanych z poprzednich części.

 
 2011 - Taimanin Yukikaze
Tym razem gracz poznaje losy dwóch uczennic Asagi - Yukikaze i Rinko, które zostają wysłane w celu zniszczenia organizacji "Under Eden", porywającej kobiety i zmuszającej je do prostytucji. W grze pojawiają się także Asagi, Sakura i Murasaki. Moją recenzję "Taimanin Yukikaze" możecie przeczytać tutaj.
 


2011 - Ochiru Hitozuma (Fallen Wife)

Gra kontynuująca wątek z "Taimanin Yukikaze", ale nie opowiadająca o wojowniczkach. Tym razem obserwujemy działalność Haruki, syna jednego z pracowników "Under Eden", który odkrywa, kim był jego ojciec. Będąc sierotą, zostaje zaadoptowany przez pewne małżeństwo i postanawia wykorzystać swoje zdolności, aby powrócić do pracy, którą zajmował się jego ojciec. Jego celami są jego macocha i nauczycielka.


2012 - Taimanin Asagi 3
W tej części spotykamy Asagi jako 30-letnią przywódczynię organizacji Taimanin, kierująca także szkoleniem nowych wojowniczek. Poznajemy też historię Asuki, młodej wojowniczki, która straciła rodziców i samotnie próbowała pokonać Edwina Blacka, tracąc przy tym wszystkie kończyny. Zostały one później odtworzone mechanicznie i od tego czasu Asuka działa samodzielnie, jednak nikt nie wie, po czyjej jest stronie. Na dodatek, władze japońskie zaczynają obawiać się działań organizacji Taimanin i zastanawiają się nad jej likwidacją. W grze pojawiają sie bohaterowie prawie wszystkich gier z tej serii. Jak na razie jest to ostatnia produkcja z tego cyklu.

1 komentarz: