niedziela, 17 marca 2013

Uniwersum X-change - przewodnik

Jakiś czas temu opisałem uniwersum gier z serii "Taimanin..." wydawanych przez Lilith Soft. Dziś postanowiłem wziąć na warsztat inną popularną serię gier visual novel - X-Change, wydawaną od ponad 15 lat przez firmę Crowd, z której cztery pierwsze części ukazały się po angielsku dzięki JAST.

1997 - X-Change
Wydana w 1997 część pierwsza serii opowiadała o perypetiach Takuyi, chłopaka, który w wyniku wylania na siebie dziwnej substancji znajdującej się w sali chemicznej, zmienił się na kilka dni w dziewczynę. Musi sobie poradzić z zalotami najlepszego kumpla, nauczycielka od WF, napalonej pielęgniarki, zakochanej w nim kopniętej chemiczki, żartami przybranej siostry oraz swoją dziewczyną, Asuką, której cała sprawa się bardzo nie podoba. Cztery lata później gra dostała oficjalne, angielskie tłumaczenie. Wyszła też wersja z poprawioną grafiką, wydana 10 lat później. Moją recenzję "X-Change" możecie przeczytać tutaj.

1999 - X-Change 2
Od wydarzeń z części pierwszej minął rok, a w szkole pojawiła sie nowa uczennica - Chisato, mająca świra na punkcie chemii. W wyniku jednego z jej eksperymentów Takuya ponownie zmienia się w chłopaka, choć tym razem okazuje się, że nie tylko ona brała w tym udział. Przed bohaterem stoi teraz dużo więcej wyzwań, bo druga część gry była znacznie dłuższa i miała trzy razy więcej zakończeń niż pierwsza (aż 18). Bohater musiał szukać pracy, a gracz grać m.in. w minigierki, których było aż 6. Uważam, że to najlepsza część serii. Moją recenzję "X-Change 2" możecie przeczytać tutaj. 2004 - X-Change 3
Trzecia część serii i ostatnia z Takuyą w roli głównej. Tym razem przyczyną przemiany jest Kouji, ciągle zakochany w żeńskiej postaci głównego bohatera. Udaje mu się namówić Asami Satoh, której eksperymenty przemieniły Takuyę w części 1, na stworzenie tego samego środka i podstępem zmusza Takuyę do jego wypicia. Na dodatek, tym razem przemiana może okazać się permanentna,  o ile Takuya szybko nie odnajdzie sposobu na jej odwrócenie.W tej grze pojawiają się wszyscy bohaterowie znani z poprzednich dwóch części, ale nie ma np. minigierek, które były w dwójce.
2004 - Yin-Yang! X-Change Alternative
W tym samym roku co część trzecia ukazała się część czwarta serii, otwierająca nowy jej rozdział. Tym razem głównym bohaterem był Kaoru, licealista, zawsze chętny do bijatyki, którego największym zmartwieniem były kobiece rysy twarzy. Pewnego dnia zasłabł i udał się do gabinetu lekarskiego. Lekarstwo, które zażył, zmieniło go w dziewczynę. Od tej pory jego życie stało się dużo bardziej skomplikowane. Ta gra różniła się trochę od poprzednich, miała inną grafikę, mniej zakończeń, ale za to dłuższe historie.

2008 - X-Change Alternative 2 ~Kimi no Hitomi ni Utsuru Kimi~
Minęły cztery lata i Crowd wypuścił kolejną część. Fabularnie nie miała ona żadnego związku z poprzedniczkami. Tym razem głównym bohaterem był Yuki. Na skutek eksperymentu przeprowadzonego przez jego kopniętego kumpla, umysł Yuki powędrował do ciała jego przyjaciółki. Była to pierwsza gra z serii, gdzie zamiast zmiany płci mieliśmy zmianę ciała. Niestety, grafika była słabsza, a "X-Change Alternative 2" nie ukazało się po angielsku.
2012 - Yin-Yang! X Change EX ~Boku no Sensei ga Konna ni Onna na Wake ga Nai~
Najnowsza, wydana pod koniec ubiegłego roku część serii wprowadzała kolejną innowację - tym razem głównym bohaterem nie był uczeń, ale nauczyciel, który zmienił się w kobietę. Na dodatek, była to pierwsza gra z tej serii, w której zrezygnowano ze złych zakończeń (których zawsze było po kilka we wcześniejszych częściach).

2 komentarze:

  1. Moja ulubiona seria. Zgadzam się, druga część była najlepsza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam pierwsze trzy części gry, ale nie gram w nie zbyt często z winy mojej beznadziejnej angielszczyzny. Przy okazji opublikowałem na moim blogu i devianarcie kolorowany w photoshopie art z Raidy.
    http://hentai-artist.blogspot.com/2013/03/raidy-w-kolorze-z-komputera.html

    OdpowiedzUsuń