niedziela, 4 grudnia 2011

The Groozle - Recenzja


Tytuł: The Groozle
Wydawca: Grimble (fanowskie)
Rodzaj: Fantasy, komedia, logiczna
Platforma: PC
Rok wydania: 2011

"The Groozle" opowiada o typowej dla historii fantasy przygodzie polegającej na pokonaniu smoka. Bohater, którego imię możemy wpisać samodzielnie, odwiedza jaskinię zamieszkałą przez wielogłowego smoka o imieniu Groozle. Przed wejściem starzec wręcz mu torbę z pięcioma pączkami z truskawkami - czyli czymś, czego Groozle nie znosi i co może go zabić. Problem polega na tym, że Groozle ma osiem głów i tylko na jedną z nich to zadziała.
Ta gra to bardziej od typowej Visual Novel gra logiczna, która polega na słuchaniu, rozumieniu wskazówek, które zdobywa się w trakcie gry i posługiwaniu się pączkami. W trakcie podróży spotkamy zamieszkujące jaskinię istoty. Jedne z nich mogą, w zamian za pączka sprzedać nam wskazówki, inne po prostu zabiorą pączka. Gra polega na tym, żeby dotrzeć do Groozle mając przynajmniej jednego pączka i wrzucić go we właściwą paszczę.

Pomysł mi się bardzo spodobał, a wykonanie gry jest równie dobre. System pączków zmusza gracza do myślenia i gospodarowania posiadanymi pączkami. Co jest świetne - gra nie jest liniowa, za każdym razem chodzi o inną głowę i w zależności od tego zmieniają się podpowiedzi, a nawet ustawienie potworów zabierających pączki. Chociaż gra nie jest długa - każda rozgrywka to jakieś 5-8 minut, to małe macie szanse, żeby skończyć ją za pierwszym razem. Mi udało się zabić Groozle dopiero za szóstym podejściem.
Uzupełnia to świetna, jak na takie gry, grafika, wesoła i humorystyczna, ale dopracowana. Trzeba pochwalić autora za wszystkie obrazki oraz za wykonanie - system pączków, motyw z głowami, nawet możliwość wyboru imienia - widać, że wyciągnięto tutaj z Ren'py naprawdę dużo. Fajne są też dźwięki - muzyka jest prosta, ale przyjemna.

Polecam "Groozle" jako krótką, odprężającą, ale nie odmóżdzającą rozrywkę. Ta gra pokazuje, że można zrobić wesołe i logiczne Visual Novel. Wydaje mi się, że mogłoby być nawet trochę dłuższe, a podpowiedzi - trochę bardziej zrozumiałe, ale i tak mi się podobało.

Download: forum Lemma Soft.
Ocena: 6/10
VNDB: http://vndb.org/v8421

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz