piątek, 3 lutego 2012

Katawa Shoujo - recenzja


Tytuł: Katawa Shoujo
Wydawca: Four Leaf Studios
Rodzaj: Visual Novel
Platforma: PC
Rok Wydania: 2012

Hisao Nakai chodził do ostaniej klasy liceum. Wydawało się, że wszystko układa się tak, jak mógł o tym marzyć. Na dodatek właśnie miał usłyszeć pierwsze w swoim życiu wyznanie miłosne. Dziewczyna zaprosiła go do parku, ale w chwili, w której miały paść te słowa, Hisao poczuł, że traci kontrolę nad ciałem. Obudził się w szpitalu. Okazało się, że cierpi na poważną wadę serca, która długo była ukryta, ale teraz uaktywniła sie. O dalszym chodzeniu do szkoły nie mogło być mowy, w każdym razie nie do tej, co poprzednio. Chłopak leża przykuty do szpitalnego łóżka, aż w końcu dowiedział się, że jednak jest szansa, żeby kontynuował naukę. Musi jednak zacząć chodzić do Yamaku, specjalnej szkoły przeznaczonej dla młodych ludzi, którzy ze względu na problemy zdrowotne nie mogą się uczyć tak jak inni.
Chociaż Hisao nie był zachwycony takim układem spraw, okazało się, że nie ma wyboru. Tak właśnie trafił więc do liceum z internatem Yamaku. Szybko też udało mu się zapoznać z kilkoma uczennicami - poparzoną Hanako, jej przyjaciółką Lily, cierpiącą na ślepotę, pozbawioną rąk Rin, nie mającą nóg Emi, niemową Shizune i służącą za objaśniaczkę jej słów Shiinę. Hisao, którego problem ze zdrowiem nie jest tak widoczny jak u większości uczniów Yamaku, szybko zwraca na siebie uwagę innych. Nie wszyscy uczniowie się lubią i niektórzy starają się przeciągnąć chłopaka na swoją stronę. Nie jest niespodzianką, że pójdzie też o sprawy miłosne.
"Katawa Shoujo" powstawała przez kilka lat jako amatorski projekt grupy ludzi, którzy poznali się na forum 4-chan i stworzyli zespół o nazwie "Four Leaf Studios". Korzystając z silnika Ren'py, stworzyli naprawdę niesamowitą grę. Właściwie jestem zdziwiony, że udało im się to aż tak dobrze. Grając w "Katawa Shoujo" wiele razy zapomniałem, że mam do czynienia z grą fanowsą, a w niektórych momentach czułem, że gram w coś, co jest dużo lepsze od niektórych komercyjnych visual novel. "Katawa Shoujo" została tak dopracowana, że mogłaby konkurować z wieloma bardzo dobrymi grami tego typu.

Konstrukcją "Katawa Shoujo" jest typową haremówką - mamy kilka dziewczyn, fabułę, która popycha gracza do przodu i możliwość wybierania, z którą z nich chcielibyśmy spędzać więcej czasu, a potem przeżyć romans. Nie jest to nic nowego, ale skoro Japończycy też ciągle to wykorzystują, to znaczy, że ludziom się podoba. Tym, czym różni się "Katawa Shoujo" od innych haremówek jest inwalidztwo bohaterek - każda ma jakiś problem. Jedne starają się radzić sobie z tym i żyć tak normalnie jak tylko mogą, dla innych ciagle jest to zbyt duży kłopot i nawet w takiej szkole jak Yamaku nie potrafią wtopić się w tło. Chociaż "Katawa Shoujo" to eroge, scenki erotyczne pojawiają się dopiero pod koniec gry, jako finały dobrze ukończonych ścieżek fabularnych.
Spirty postaci są niezłe, mają zwykle po kilka opcji wyglądu, a dodatkowo jeszcze autorzy wykorzystali opcję oddalania i przybliżania ich. Niektóre bohaterki mają też więcej niż tylko jeden strój. Jako tła wykorzystano w większości zdjęcia, to jest chyba jedyne drobne niedociągnięcie ze strony autorów. Nadrabia je za to duża ilość obrazków z bohaterkami a także świetnie wykonane animacje. Tak samo jest z muzyką. Oczywiście, nie ma w "Katawa Shoujo" głosów. Czas rozgrywki to kilkanaście godzin - ścieżki zostały bardzo rozbudowane. Jeżeli szukacie gry na jeden albo dwa wieczory, to nie tutaj.

Na tą grę wszyscy czekali długo, dlatego pewnie po jej wyjściu niektórzy mogli być zawiedzeni tym, że "Katawa Shoujo" jest po prostu dobrze zrobioną grą visual novel, na poziomie regularnych produkcji tego typu. Tematyka była oryginalna, dzięki temu czas, który poświęciłem na przejście "Katawa Shoujo" nie uważam za zmarnowany. Polecam dać tej grze szanse, tym bardziej, że jest za darmo.
VNDB: http://vndb.org/v945
Download: http://katawa-shoujo.com/
Ocena: 8/10

3 komentarze:

 1. "Na tą grę wszyscy czekali długo, dlatego pewnie po jej wyjściu niektórzy mogli być zawiedzeni tym, że "Katawa Shoujo" jest po prostu dobrze zrobioną grą visual novel, na poziomie regularnych produkcji tego typu."
  Wiec >regularna produkcja >po prostu dobrze zrobiona - to 8/10?
  Chyba troche za wysoko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo oceniałem na tle gier typu fan-made, a tutaj "Katawa Shoujo" prezentuje bardzo wysoki poziom.

   Usuń
 2. Dzięki za linka, nie dowiedziałem się dużo więcej, ale z tymi scenami pod koniec... zagram.

  OdpowiedzUsuń